ABD, çip teknolojisi çalan profesörü tutukladı

0

ABD ile Çin arasındaki teknoloji savaşı hızla devam ederken, ABD önemli bir teknoloji merkezi olan UCLA universitesi’nde çalışan Çinli bir profesörü casusluk suçlamasıyla tutukladı.

Füze güdüm sisteminin işlemci tasarımını çaldı

UCLA’da görev yapan profesör Yi-Chi Shih, ABD ordusu için geliştirilen gizli bir roket işlemcisinin sırlarını çaldığı ve Çin’e teslim ettiği suçlamasıyla tutuklanarak hapse mahkum edildi.

Profesörün hayatını didik didik ederek casusluğun boyutlarını araştıran FBI, bu sırada vergi kaçakçılığı, zimmete geçirme gibi suçları da tespit ederek, bu suçlardan da ceza almasını sağladı.

Profesörün yeni nesil askeri füzelere ait güdüm sistemlerini çalarak Çin devleti adına çalıştığı düşünülen Chengdu GaStone Technology Company’e sattığı tespit edilmişti. Şirket ABD’nin “ticaret yapılması yasak olan” ambargolu şirketler listesinde yer alıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>