ABD, dijital intikam planını açıklayacak

0

Rusya’nın ABD seçimlerinde giriştiği dijital saldırının yankıları ABD yönetimi içinde sürüyor.

CIA ve FBI, Rusya’nın ABD seçimlerine dijital saldırısından emin olduklarını açıklarken ABD Başkanı Obama da, bu saldırıya uygun bir şekilde karşı vereceklerinin altını çizmişti.

Şimdi ise ABD yönetimi Rusya’ya karşı girişilecek “karşı hamle”nin ne olacağını tespit etmeye çalışıyor.

ABD ile Rusya arasında yeni gerginlik

ABD yönetiminden medyaya sızan bilgilere göre, Rusya’ya karşı uygulanacak yaptırım hakkında çok kısa sürede açıklama yapılacak.

Yaptırımlar arasında ise ekonomik yaptırımla diplomatik ilişkilerde indirgeme seçenekleri yer alıyor. ABD güvenlik ve istihbarat kurumları seçim saldırıları konusunda yaptıkları soruşturmanın ardından, hacker’lara emrin doğrudan Putin tarafından verildiği konusunda da hemfikir kaldılar.

Demokrat Parti adayı Hillary Clionton’ın kampanya sunucularının hacklenmesi ve email’lerinin yayınlanması, Clinton’ın oy kaybetmesinde büyük rol oynamıştı. Rusya ayrıca dijital oy kullanma sistemine de dijital saldırı yapmakla suçlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>