ABD elektrikli araç şarjı için altyapı yatırımlarını artırıyor

0

ABD elektrikli araç

ABD elektrikli araç şarj istasyonları için altyapı çalışmalarına devam ediyor. Bunun için senato anlaşması da imzalandı.

ABD elektrikli araç şarj ağını genişletiyor

Biden yönetimi, şarj istasyonlarına yapacağı 7.5 milyar dolarlık elektrikli araç altyapısı dahil olmak üzere altyapı projelerine 1.2 trilyon dolar harcamak için iki taraflı bir Senato anlaşması imzaladı.

Joe Biden’in ABD şarj ağlarına milyarlarca dolar harcama planı, daha fazla kişinin elektrikli araç satın almasını sağlayabileceği belirtildi. Ayrıca General Motors, Ford ve Tesla gibi devlerin planlarını daha da hızlandırabileceği vurgulandu.

Biden daha önce elektrikli araç şarj istasyonları için 15 milyar dolarlık yatırım talebinde bulunmuştu. 2018 tarihli McKinsey raporunda ise ABD’nin 2030 yılında kadar ülkedeki tüm elektrikli araçlara 13 milyon şarj cihazı dağıtmak için 11 milyar dolarlık sermayeye ihtiyaç duyulduğunu açıklamıştı.

GM yaptığı açıklamada, “Etkili mevzuat, özellikle kentsel alanlarda ve otoyollarda, tüketicilere elektrik satın alma konusunda daha fazla güven vermeye yardımcı olacak şarj altyapısına yatırımları içermelidir.” dedi. Ford ise yaptığı açıklamada, altyapıda gecikmiş yatırımlarda iki taraflı ilerlemeyi görmenin “cesaret verici” olduğunu söyledi.

Elektrikli araç satışları, 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam otomobil satışının yalnızca %2’sini oluşturdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>