ABD Enerji Bakanlığı siber saldırıya uğradı

0

ABD Enerji Bakanlığı siber saldırı

Son yıllarda hackerler, ülkelerin resmi kurumlarını hedef alıyor. Yapılan son araştırmalara göre ABD Enerji Bakanlığı siber saldırıya uğradı.

ABD Enerji Bakanlığı siber saldırıya uğradı

ABD’de yürütülen bir soruşturma kapsamında ABD Enerji Bakanlığı ve Ulusal Nükleer Güvenlik Ajansı’nın hackerlar tarafından siber saldırıya uğradı. Her iki kurumunda hassas bilgilerinin sızıp sızmadığı konusunda araştırma yürütülüyor.

Bu konu henüz netlik kazanması da aydınlatılmasının haftalar alabileceği belirtiliyor. Siber saldırıya sebebiyet veren yazılımın ise SolarWinds isimli bir şirket tarafından satılan yazılım olabileceği konuşuluyor. FBI tarafından yapılan açıklamada ise incelemelerin devam ettiği belirtildi.

Ayrıca bu siber saldırı iddialarıyla Rusya istihbarat birimi de gündeme geldi. ABD, bu saldırıyla ilgili Rusya’yı hedef almış durumda. Rusya devletli hacker grubu APT29 ya da Cozy Bear, Aralık ayında ABD Hazine Bakanlığı’na siber saldırıda bulunmuştu. Bu grubun, enerji bakanlığı ve diğer resmi kurumlara saldırıda da yer almış olabileceği konuşuluyor. Ayrıca SolarWinds müşterisi olan Microsoft’un da bu zararlı kodlardan etkilenmiş olabileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>