Techinside Google News
Techinside Google News

ABD eyaletleri Google için antitröst şikayetinde bulundu

Bazı ABD eyaletleri Google için antitröst şikayetinde bulundu. Bu şikayetler, Google’ı bir hayli zor durumda bırakacak gibi görünüyor.
- Advertisement -

Bazı ABD eyaletleri Google için antitröst şikayetinde bulundu. Bu şikayetler, Google’ı bir hayli zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

ABD eyaletleri Google için antitröst tutum şikayetinde bulundu

Teksas liderliğindeki bir grup ABD eyaleti, Google’a Alphabet Inc. şikayette bulundu. Bazı eyaletler teknoloji devini zorlayıcı taktikler kullanmakla suçladı ve etkili teşvik çabalarında antitröst yasalarını çiğnemekle suçladı.

Yeni iddialar, Google’ın kendi uygulamalarına yönelik bir düzenleyici inceleme saldırısının en sonuncusu olma özelliğinde. Teknoloji şirketi, tekelci uygulamalar için Adalet Bakanlığı tarafından da dahil olmak üzere çeşitli davalarla karşı karşıya kaldı.

Bu haftanın başlarında ise Google, 2.8 milyar dolarlık AB antitröst kararına karşı temyiz başvurusunu kaybetti. ABD’de Cuma günü geç saatlerde New York’taki bir federal mahkemede açılan ABD davası, Google’ı çevrimiçi reklamcılıkta rekabeti domine etme ve rekabeti geride bırakma çabalarında reklamverenlerle tekelci ve zorlayıcı taktikler kullanmakla suçluyor.

Dava ayrıca, Google’ın 2013 yılında kendi reklam satın alımına fayda sağlamak için teklif verilerini kullanan “Project Bernanke” adlı gizli bir programı kullandığını da vurguluyor. Örneğin; bir 2015 etkinliğinde, Google’ın yayıncıların açık artırmalarından ikinci en yüksek teklifleri kaldırdığı, parayı bir havuzda topladığı ve ardından bu parayı yalnızca şirketin Google Reklamlarını kullanan reklamverenlerin tekliflerini artırmak için harcadığı bildirildi.

Ne Alphabet ne de Texas Başsavcılığı, davayla ilgili yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir