ABD Hava Kuvvetleri roket kargo arayışına girdi

0

Elon Musk’ın uzay gemilerinin dev kütleleriyle atmosfer dışına çıkıp tekrar yere iniş yapabilmesiyle beraber ABD ordusu da bu yeni teknolojiyi, dünyadaki çatışma bölgelerine daha hızlı ulaşmak için kullanma arayışına girdi.

Acil malzeme nakliyatı

Buna göre, dünyanın pek çok noktasındaki ABD Hava Kuvvetleri unsurlarının ihtiyacı olan ağır yüklerin birkaç saat içinde, ABD sınırları içinden, ihtiyaç duyulan bölgeye ulaştırılması için dev roketler kullanılabilecek.

Pentagon, Hava Kuvvetlerinin kargo taşıma ihtiyaçlarının roketlerle sağlanabilmesi için gerekli çalışmalara bu yıl 48 milyon dolar ayıracağını duyurdu.

Böylece Elon Musk’un uzaya çıkıp sonra tekrar dünyaya dönebilen insansız dev uzay gemilerinin içinde 100 ton ağırlığında mühimmat ve gerekli ekipmanlar, ABD’nin dünyanın her yerindeki üslerine sadece 1 saat içinde ulaştırılmış olacak.

Pentagon, bu bütçenin SpaceX ile yapılacak çalışmalar için harcanacağına dair bir detay vermiş değil, benzer teknolojileri geliştiren diğer şirketlerin de fondan yararlanması mümkün olacak. Ancak şimdilik bu alanda SpaceX’in çalışmaları çok önde görünüyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>