Techinside Google News
Techinside Google News

ABD, hava saldırılarında yapay zeka kullanmaya başladı!

ABD'nin Hava Saldırılarında Yapay Zeka Devrimi: Pentagon, Teknolojiyi Silahlarında Kullanıyor

ABD, Orta Doğu’daki askeri operasyonlarda yapay zeka kullanımını açıkça ilan ederek, Pentagon’un hava saldırılarında yapay zeka tabanlı hedef belirleme teknolojilerini aktif olarak kullanmaya başladığını duyurdu. ABD Merkez Komutanlığı’nın baş teknoloji sorumlusu Schuyler Moore, makine öğrenimi algoritmalarının, bu ay içerisinde gerçekleştirilen 85’ten fazla hava saldırısında hedef tespitinde kullanıldığını belirtti.

Yapay zeka destekli hava saldırıları detaylandırıldı

2 Şubat’ta Irak ve Suriye’deki 85’ten fazla hava saldırısında rol oynayan YA algoritmaları, ABD Savunma Bakanlığı’nın genelinde yapay zeka ve makine öğrenimi benimsemesini hızlandırmak amacıyla 2017’de başlatılan Project Maven kapsamında geliştirildi. Bu algoritmalar, ABD kuvvetlerinin uydu ve diğer veri kaynaklarından elde ettiği görüntüler üzerinden hedefleri belirleme ve tanımlama kapasitesine sahip.

- Advertisement -

Schuyler Moore, yapay zekanın potansiyel hedef belirleme süreçlerinde kullanıldığını, ancak angajman veya doğrulama aşamalarında hala insan doğrulamasının devam ettiğini vurgulayarak, teknolojinin güvenlik süreçlerine entegrasyonunda insana duyulan ihtiyacı ön plana çıkardı.

Google ile işbirliği ve Project Maven geçmişi

Project Maven, Google ile ortaklaşa yürütülen bir proje olup, yazılım devinin teknolojik altyapısını kullanmaktaydı. Ancak, proje Google çalışanları arasında rahatsızlık yaratması ve etik endişelerin ortaya çıkması sonucunda 2019’da sona erdi. Google, sözleşmeyi yenilememe kararı alarak, projenin sona ermesine öncülük etti.

Pentagon’un yapay zeka destekli hava saldırılarındaki bu gelişmeler, teknolojinin askeri stratejilerde giderek daha etkin bir şekilde kullanılmasının bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda, gelecekte yapay zeka ve askeri operasyonların entegrasyonu konusunda daha fazla adım atılması bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir