ABD havalimanlarına yüz tarama sistemi yerleştiriyor

0

Facebook gibi sosyal medya servisleri, mahremiyet tartışmaları nedeniyle yüz tarama ve tanıma sistemlerini devreye alamıyor olabilirler ama bu durum, teknolojinin çok geliştiği gerçeğini değiştirmiyor.

Facebook’ta yer bulamayan yüz tanıma sistemleri şimdi ABD havalimanlarında güvenlik önlemi olarak hizmete girecek.

Trump’ın ülkeye giriş çıkışlardaki güvenliği arttırmak yönündeki kararı nedeniyle önlem alınan gümrüklerde bundan sonra ülkeye girmek veya ülkeden çıkmak isteyenler, yüz taramasına girecek. Bu taramalarda alınan sonuçlar hem vize ve pasaport üzerindeki fotoğraflarla karşılaştırılacak hem de hava limanında gümrük güvenliğinden geçen kişi ile uçağa biniş kapısından çıkan kişinin aynı kişiler olduğuna emin olunacak. 

Sistem, Biometric Exit olarak adlandırılacak ve vizesi biten kişilerin ülkeden çıktığına veya doğru kişinin çıktığına emin olmak için kullanılacak.

Sistem şimdilik Atlanta havalimanında, Atlanta-Tokyo uçuşlarında deneniyor ve sürecin hızlandırılması için çalışma yapılıyor. Ancak sistemin başarıyla devreye girmesinden sonra bu güvenlik önleminin tüm havalimanlarına kurulması bekleniyor. 

Öte yandan, havalimanlarında başlayacak yüz tarama sistemlerinin, kısa süre sonra sosyal alanlara sıçraması da bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>