ABD, Huawei ile üreticiler arasındaki bağlantıyı kesiyor

0

Huawei ile üreticiler

ABD, Huawei’ye yönelik uyguladığı yaptırımlara bir yenisini ekledi. Böylelikle Huawei ile üreticiler arasındaki bağlantının kesilmesi planlanıyor.

Huawei ile üreticiler arasında iş birliği yapılamayacak

İlk olarak Google ve Huawei arasında 2019 yılında başlayan gerginlik, uzun bir süredir ABD ile Huawei arasında bir teknoloji savaşına dönmüş durumda. Bunun içi iki tarafın birbirine uyguladığı yaptırımların ardı arkası kesilmiyor.

Son olarak ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye yönelik skandal bir karara daha imza attı. Bakanlık, ABD merkezli yazılım ve teknoloji şirketleri tarafından üretilen yarı iletkenlerin, Huawei’ye gönderilmesini ve satılmasını yasaklayacağını duyurdu. Böylelikle Huawei ile ABD merkezli üreticiler arasındaki ilişki neredeyse tamamen kopmuş olacak.

Ancak bu karar için 120 günlük bir süre tanınmış durumda. Huawei, 120 gün içinde üretilen ve sevk edilen yarı iletkenleri satın alabilecek. Yasak ise bu 120 günlük süre sonunda uygulamaya geçiş olacak.

Ulusal güvenlik konusunda çıkan bu gerginlik, Huawei için büyük bir sorun olmaya devam edecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda ise sürpriz bir şekilde ABD merkezli şirketlerin 5G çalışmaları konusunda Huawei ile görüşebileceği duyurulmuştu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>