ABD internet reklamlarında vergi uygulamasına geçiyor

0

internet reklamları vergi

ABD’de bazı eyaletler, internet reklamlarında vergi uygulayacak. Bunun için kanun tasarıları üzerinde görüşmeler sürüyor.

İnternet reklamlarında veri uygulaması

Ev sahipliği yaptığı şirketlerle teknolojiye yön veren ABD, internet reklamlarında yeni bir uygulamaya geçiyor. Eyalet bazında yapılan düzenlemelerde, bu reklamlar için vergi uygulanması konuşuluyor.

Aslında şu anki sistemde internet alanında faaliyet gösteren şirketler, elde ettikleri gelirin bir miktarını vergi olarak ödüyorlar. Bu verginin içeriğinde reklamlar, sponsorluklar ve satışlar yer alıyor. Ancak Maryland eyaletinde yeni bir uygulamaya geçilmesi planlanıyor. Eyalet bazında uygulanması planlanan sistemde, internet reklamları için ayrı bir vergi konulabilir.

Vergilerden elde edilecek bu gelir, doğrudan eyaletin kasasına alınmayacak. Bunun yerine eğitim kurumlarının geliştirilmesi için kaynak yaratılacak. Düzenleme ise temelde şu şekilde olacak;

♦ Yıllık kazancı 1 milyon doları aşanlar vergiye tabii tutulacak.

♦ 100 milyon ile 1 milyar dolar aralığında yüzde 2,5

♦ 1 milyar ile 5 milyar dolar aralığında yüzde 5

♦ 5 milyar ile 15 milyar dolar aralığında yüzde 7,5

♦ 15 milyar dolar üzerinde ise yüzde 10 vergi uygulanacak. Şu an için bu durum eyalet bazında olacak. Yani uygulamanın kapsamının ABD’nin geneline yayılıp yayılmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>