ABD internet servis sağlayıcıları kullanıcı verilerini satmayacak

0

ABD’de yürürlüğe giren, internette kişisel verilerin kullanımına dair yasanın sarsıntıları toplumda tartışmalara neden olurken, internet servis sağlayıcısı önemli şirketler, halktan gelen yoğun tepkiler üzerine, tarayıcı verilerini satmayacaklarını açıkladılar.

Büyüyen tartışmalar üzerine Cuma akşamı açıklama yapmak zorunda kalan Comcast, Verizon ve AT&T yasaya rağmen, kendi kullanıcılarına dair verileri üçüncü şirketlere satmayacaklarını ifade ettiler.

Kongreden geçen yeni yasa, kullanıcıların internette oluşturdukları tarayıcı verilerini, reklam/pazarlama/araştırma şirketlerine satmayı mümkün kılıyordu. Eskiden kullanıcıdan izin almayı gerektiren bu veri satışı ABD’de artık kullanıcı iznine gerek kalmaksızın serbest duruma geldi. Buna göre, örneğin Verizon şirketi üzerinden internet servisi satın alan bir kişinin hangi web sitelerini ziyaret ettiği, hangi ifadeleri aradığı, hangi lokasyonlardan internete bağlandığı gibi veriler, serbestçe pazarlanabilecek.

Trump, ülkede pazarlama faliyetlerinin daha kolay yapılabilmesi ve şirketlerin daha aktif satış yaparak büyüyebilmesi için, dijital reklam ve pazarlama kampanyalarının önündeki en önemli engel olan intenette kişisel verilerin korunması kanununda önemli değişiklikler yapmıştı.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>