ABD kamuda Huawei ve ZTE kullanımını yasaklıyor mu?

0

Huawei

Amerika’nın Çin’le yaşadığı ticari ve askeri rekabet, iki ülkenin birbirlerinin şirketlerine karşı çıkardığı engeller ve yasaklamalarla devam ediyor. Çin’de Apple, Microsoft, Facebook ve Google farklı derecelerde yasaklı konumda yer alırken ABD’de Çin şirketlerinin önüne yasaklar çıkmaya başlıyor.

DJI’dan sonra sıra Huawei ve ZTE’de

Dünyanın en büyük drone üreticisi Çin’li DJI’in ürünlerinin ABD ordusunda ve güvenlik güçleri içinde kullanımının yasaklanmasından sonra ülke şimdi de kamu kurumlarındaki çalışanların Huawei ve ZTE marka telefonları kullanmasını yasaklamak üzere.

ABD hükumetinden sızan bilgilere göre Trump yönetimi ve güvenli bürokratları iki Çinli şirketin telefonlarını, ulusal güvenlik için tehdit olarak ilan etmeyi ve kamu çalışanlarını bu markalardan uzak durmaları için uyaracak.

Bu yasakla beraber Çin’in en büyük elektronik üreticilerinden olan Huawei ve ZTE’nin önemli bir darbe alması kaçınılmaz görünüyor ancak dünyanın kalan kısmında hala en çok tercih edilen telefonlar olmaya devam ettikleri sürece bu kararın iki şirketi yıkması çok mümkün görünmüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>