ABD Kongresi’nde Yahoo Mail yasaklandı

0

ABD hükumeti ve Başkan Obama, ABD’ye yönelik siber saldırılar konusunda rahatsızlıklarını sık sık dile getiriyorlardı. Çin Devlet Başkanı ile Obama’nın geçen yılki görüşmesinde en önemli konu başlığı siber saldırıların durdurulmasıydı ki, bu alanda kısmen bir başarı sağlandı. Ancak saldırıların tek kaynağı Çin değil ve ABD devlet kurumları hala siber saldırıların tehdidi altında.

Son olarak ABD’nin yasama birimlerinden ABD Kongresi, pishing saldırıları konusunda yeterince önlem almayan Yahoo Mail servisini, kurum içinde kullanıma kapadı. Böylece kongre üyeleri artık ofislerinde Yahoo Mail hesaplarını açamaz durumdalar.

Symantec’in raporuna göre, ransomware içeren pshing saldırılarının oranı 2015’teki tüm saldırıların %35’ini oluşturuyor. Kongre üyeleri de bu artan yoğunluktaki saldırılardan nasibini alıyor. Kongrenin IT departmanına göre, kongre üyelerinin tanıdığı isimlerden gelen ve zekice belirlenmiş konu cümlelerinin ardına gizlenmiş pishing saldırıları eğitimli kongre üyelerini bile kolayca kandırabiliyor. Sonuç olarak pishing e-postasını açan kongre üyesi, önemli devlet sırlarını barındırabilen bilgisayarlarının kontrolünü hacker’ların eline vermiş oluyor. Ayrıca fidye karşılığında bilgisayarları kilitleyen hacker’lar da işin diğer can sıkıcı kısmı.

Yahoo ise bu sorunun çözümü için ABD Kongre kurumuyla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ve uygun bir filtreleme sistemi geliştireceklerini açıkladı. Dünyanın en iyi korunan kurumlarından biri olan ABD Kongresi bile fidye yazılımcıların ve hacker’ların kurbanı olabiliyorsa, şirketinizin başına neler gelebileceğini tekrar düşünmek faydalı olabilir. Bu konuda şirket içi eğitimlerle çalışanların bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>