ABD laptop bombalarını test etti

0

FBI, havayollarına yasak getirilmesine neden olan laptop ve elektronik cihazlardaki bombaları test etmeye başladı.

İstihbarat birimlerinin Yemen’de yakaladığı yeni bomba türünün elektronik cihazlar içine kolayca saklanabildiğini keşfeden ABD, bunun uçaklarda kullanabileceği korkusuyla Müslüman ülkelerden gelen uçakların kabininde laptop ve elektronik cihaz yasağı getirmişti.

Ordunun bulgularını test eden FBI, bu yeni bomba türünün hemen hemen her cihazda, her türlü pil veya cihazla çalışabildiğini ve üstelik hava limanlarında yer alan bomba tespit cihazları tarafından görülemediğini doğruladı.

FBI’ın testlerinde ortaya çıkan bu tespitler ise ABD’nin sadece müslüman havayolları ve havalimanlarında uyguladığı yasakların yeterli olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Öyle görünüyor ki, yasağın ABD’ye yapılan tüm uçuşlara genişletilmesi konusunda ABD’de bir kamuoyu baskısı oluşabilir. Öte yandan, bagaja konulacak bombaların bluetooth veya Wi-Fi sinyali ile patlatılmasının nasıl engelleneceği sorusu da cevap bulmuş değil. Diğer bir deyişle, güvenlik kuvvetlerinin uçağa binecek yolcuların elektronik cihazlarını nasıl görüntüleyeceğine dair çok büyük bir problemi oluşmuş durumda. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>