ABD lokasyon takibini yasaklıyor mu?

0

Cep telefonu kullanıcıları için lokasyonlarını takip eden uygulamalar ve dolayısıyla pazarlama şirketleri artık inkar edilemez bir gerçeğe dönüştü. Kullanıcıların gün boyunca nereye gittiği, nereleri dolaştığı, isteyen tüm firmalar tarafından kolayca edinilebilen bir bilgiye dönüştü. Telefonlarda bu bilgileri anı anına kaydeden ve ardından bu verileri dijital pazarlama kampanyaları için isteyen şirketlere satan uygulamaları ise durdurmak neredeyse mümkün değil. Basit bir navigasyon uygulamasını kullanmak için bile öncelikle bu bilgilerin kaydedilmesine ve daha sonra kullanılmasına izin vermek zorunda kalabiliyorsunuz.

Ancak ABD’de Illinois eyaleti, bu uygulamalara karşı yasal önlem alıyor. Meclisten geçen yeni kanuna göre, eyalet sınırları içinde, uygulamaların kullanıcılın lokasyon bilgilerini izinsiz olarak takip etmesi ve kaydetmesi yasaklandı. Bu bilgileri kaydetmek ve kullanmak isteyen uygulamalarsa kullanıcılarından izin almak zorunda. 

Geolocation Privacy Protection Act (HB3449) ismiyle yayına giren yeni kanunla, kullanıcılardan habersiz olarak lokasyon verisi toplayan uygulamalara, şikayet başına 1000 dolara kadar ceza kesilebilecek. Bu yeni kanun, kısa sürede ABD’nin diğer eyaletlerinde de  kabul görebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>