ABD, o davayı nihayet açtı

0

volkswagen

ABD hükumeti yaptığı açıklamayla, egsoz ölçüm testlerini yanıltmak için otomobillerine hile yazılımı yükleyen Volkswagen’e dava açtığını duyurdu. Davanın konusu, Volkswagen, Audi ve Porsche markalı otomobilleri kapsayacak.

Bu duyuru aynı zamanda, 600 bin dizel motorlu otomobile hile yazılımı yüklendiğinin anlaşılmasının ardından ABD hükumetinden gelen ilk resmi tepki.

Volkswagen, araçların egzos testine girdiğini anladığında motor performansını 40 kat düşürerek emisyon ölçümlerini yasal sınırlar içinde tutan bir hile yazılımını otomobillerine gizlice yüklemiş ve bu hilenin ortaya çıkmasıyla çok zor durumda kalmıştı.

ABD hükumeti şimdi açtığı davada Volkswagen’in ağır cezaya çarptırılmasını isteyecek. Davayı kaybetmesine kesin gözüyle bakılan Volkswagen’in ise sadece ABD’de ödeyeceği cezanın 18 milyar doları geçmesi bekleniyor. Ayrıca,  hileli yazılımın yüklendiği 600 bin Volkswagen otomobilin sahibinin de firmanın karşısına kişisel tazminat davalarıyla çıkmasının önü açılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>