ABD ordusu DJI drone’ların kullanımını yasakladı

0

ABD ve Çin arasındaki soğuk savaş giderek sertleşirken ABD ordusunun yeni kararı, dijital dünyada “üretici” konumunda olmanın önemini tekrar ortaya koydu.

Çin’in tüm dünyaya drone satan dev üreticisi DJI’ın drone’ları artık ABD ordusu içinde kullanılmayacak. ABD’nin bu karara gerekçesi ise dijital casusluk ve siber güvenlik açıkları olarak gösterildi.

Tüm ordu birimlerine 2 Ağustos’ta gönderilen memo ile iletilen yasağa göre, DJI markalı drone’lar ve bu firmanın ürettiği donanımlar artık ABD ordusu içinde kullanılmayacak. Buna göre, tüm ordu birimleri DJI’a ait yazılımları, pilleri, donanımları kullanmayı sonlandıracak ve bu bileşenleri orduya ait sistemlerden sökecek ve kaldıracaklar.

Yatırım bankası Goldman Sachs’ın analizlerine göre dünyada satılan tüm drone’ların %70’i DJI markasını taşıyor. Yine Goldman Sachs’a göre Çinli üreticinin önümüzdeki birkaç sene içinde 100 milyar dolar şirket değerini de aşması bekleniyor.

Ancak ABD ordusunun aldığı karar DJI için önemli bir sorun olabilir zira ABD ordusu gözetleme ve keşif gibi ihtiyaçları için çok sayıda drone kullanırken, DJI’a karşı alınan bu tavrın yakında tüm NATO üyesi ordularda da kabul görebileceği beklentisi çok yüksek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>