ABD Ordusu Robotları Çok Gürültücü Buldu

0

mule

ABD Ordusu uzun zamandır, cephe bölgesindeki zor koşullarda ağır yükleri ve mühimmatı taşıması için özel robotlar geliştirmek için çalışıyordu. Bu amaçla üzerinde çalışılan en büyük projelerden biri, Boston Dynamics’in geliştirmiş olduğu  Legged Squad Support System veya LS3 olarak bilinen, dört bacaklı robot.

Askerlerin MULE (Katır) adını taktığı LS3’ün geliştirme bütçesinin yarıya indirilmesi de son dönemdeki tartışmalardan biriydi. Ancak şimdi Ordu başka bir tartışmayı gündeme taşıyor.

Robotu sahada kullanan birlikler, robotun çıkardığı yüksek sesin çok uzaklardan fark edilebildiğini, ayrıca çatışma anlarında, düşmana yerlerini belli ettiğini de dile getiriyorlar.

Yüksek ses problemi, Boston Dynamics’in uzun zamandır başına dert oluyordu ancak sorun bir türlü çözülemedi. Ağır yük taşıma kapasitesi olan robotun güçlü eklemleri ve motoru, rahatsız edici şekilde ince bir ses yayıyor ve bu da düşman askerlerine, ABD birliklerinin yerini belli ediyor.

Öte yandan, MULE, hızlı, çevik ve güvenilir bir yük taşıyıcısı olarak, askerlerin sırtında taşımak zorunda olduğu çok ağır ekipmanları rahatlıkla her yüzeyde taşıyabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>