ABD oyun endüstrisinde 2016 geliri 30,4 milyar dolar

0

NPD Group ve Entertainment Software Association (ESA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD oyun endüstrisi 2016 yılında 30.4 milyar dolar kazandı. Bir önceki yıl elde edilen gelir 30.2 milyar dolar olurken, 2016 yılında az da olsa artış yaşandı.

NPD Group’un sektör analisti Mat Piscatella tarafından yapılan analizlere de raporda yer verilirken, 2016 yılı itibari ile farklı gelişmelerin yaşandığı ve daha fazla eğlence aracı ile içeriklere ulaşmanın kolaylaştırıldığı belirtildi.

2016’da Ön Planda Neler Vardı?

2016’da sanal gerçeklik sektöründe Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation VR kulaklıklar, konsol alanında PlayStation 4 Pro ve Xbox One S ön plana çıktı. Ayrıca Pokemon Go ile başlayan arttırılmış gerçeklik de kullanıcıların bu alana kayıtsız kalmasını önledi ve milyonlarca oyuncu yeni teknoloji ile tanıştı. Yıl genelinde oyun alanında ise Call of Duty: Infinite Warfare, Battlefield I, NBA 2K17 ve Madden NFL 2017 gibi oyunlar ilgi çekenler arasında yer aldı. Oyun üreticilerinde ise Ubisoft ve Blizzard is en çok konuşulan markalar arasındaydı.

Oyun sektörünün bu kadar gelişmesinde ve yüksek gelir elde etmesinde ilk 10 oyunun payı oldukça fazla. Piyasaya yönelik yapılan araştırmaya göre 2016’da en çok ilgi gören ilk 10 oyun şöyle;

  1. Call of Duty: Infinite Warfare
  2. Battlefield 1
  3. Tom Clancy’s The Division
  4. NBA 2K17
  5. Madden NFL 17
  6. Grand Theft Auto V
  7. Overwatch
  8. Call of Duty: Black Ops III
  9. FIFA 17
  10. Final Fantasy XV

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>