ABD polisi drone’ları silahlandırıyor

0

Fotoğrafçılık, kargo taşıma ve eğlence alanlarından sonra drone’lar yeni bir görevi daha üstlenmeye hazırlanıyor.

Askeri alanda silah taşıyan gelişmiş drone’ların kullanımına karşılık şehir içinde gözlem amacıyla polis tarafından kullanılan 4 motorlu küçük drone’lar bugüne kadar silah taşımıyordu. Ancak artık bu durum değişebilir.

ABD’de Connecticut yönetimi eyaletteki polislerin silahlı drone’lar kullanabilmesi için gerekli yasaların hazırlığına başladılar.

Sivil toplum kurumları polisin şehir içinde ölümcül silahlarla donatılmış drone’lar kullanmasının geri dönüşü mümkün olmayan hatalara neden olabileceğini ve masumların kaza kurşunu ile hayatını kaybetmesinin önünü açabileceğini savunuyor. Ancak şehir yönetimi, ağır silahlı saldırganların yarattığı tehditlere karşı polisin havadan ve kendi canlarını tehlikeye atmadan silahlı müdahale yapabilmesinin, çok sayıda polisin hayatını kurtarabileceğini savunarak yasayı hayata geçirmek istiyorlar.

ABD’de daha önce Kuzey Dakota’da polisin silahlı drone kullanabilmesi için izin çıkmıştı ancak bu drone’ların ölümcül olmayan silahlar kullanılması şartı koşulmuştu. Bu da polise, toplumsal olaylarda veya silahlı çatışmalarda, göz yaşartıcı sprey gibi silahları drone’lar ile kullanabilme imkanı tanıyordu.

Öte yandan Connecticut’ta hazırlana yasa sadece uçan drone’ları değil, yerden hareket eden drone’ları da kapsayacak.