ABD senatosu otonom araçları oylayacak

0

ABD’de otonom araçlar konusunda sürpriz bir gelişme ortaya çıktı. İki senatör, otonom araçların trafikte rahatça dolaşabilmesi için gerekli yasa üzerinde partilerin anlaştığını duyurdular ve yasa maddesini senatoya sevk ettiler. Buna göre, ABD senatosunda konuyla ilgilenen komite trafikte içinde şoför olmayan araçlara izin verecek yasayı 4 Ekim’de oylayacak. Yasa tasarısı komitede kabul edilirse senato gündemine gelecek. 

Otonom sürüş teknolojileri geliştiren otomobil üreticileri bir süredir senatörlere yoğun lobi uyguluyordu. Teknolojinin gelişebilmesi için araçların artık satışa çıkması gerektiğini vurgulayan otomobil üreticilerinin baskıları sonucunda yasanın komiteden geçmesi bekleniyor. Ancak güvenlik, sigorta, yasal sorumluluklar gibi sorunlar çözülemeden araçların trafiğe çıkmasına meclis izin verecek mi, henüz kesin değil.

ABD hükumeti, yasanın geçmesi halinde ilk sene içinde ABD’de 25 bin otonom araç satılacağını tahmin ediyorlar. Üçüncü yılda ise bu rakamın 100 bine çıkması bekleniyor.

Otomobil üreticileri ise araçların güvenli olduğuna dair her türlü teste girmeyi kabul ettiklerini açıklıyorlar. Bu nedenle ABD hükumetinin içinde kimsenin olmadığı sürücüsüz araçların trafiğe çıkmasına izin vereceği düşünülüyor. Ayrıca sürücüsüz kamyonların da ABD ekonomisine önemli bir katkı yapması bekleniyor ve başka devletler bu fırsatı kullanarak ticarette avantaj yakalamadan önce ABD’nin ülke içinde sürücüsüz kamyonları serbest bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak yasanın çıkması otomobillerin de hemen satışa çıkması anlamına gelmeyecek. Otomobil üreticilerinin seri üretim modeli geliştirmesi, bunu üretim bandına alması, üretilen otomobillerin gerekli onay süreçlerinden geçmesi 2 yıl kadar zaman alacak. Dolayısıyla ABD 2017 içinde sürücüsüz otomobilleri serbest bıraksa bile ilk satışa çıkacak modellerin müşteriye ulaşması 2020 yılını bulacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>