ABD şirketler için vergi sistemini değiştiriyor

0

ABD şirketler için vergi

ABD şirketler için vergi sisteminde değişikliğe giderek, ABD merkezli markaların ABD dışında üretim yapmaması için önlem almak istiyor. Bunun için şirketlere ek vergi getiriyor.

ABD şirketler için ek vergi uygulayacak

Günümüzde birçok ülkede aslında yaşanan ortak bir sorun var. Birçok dev şirket, iş gücünün genellikle ucuz olduğu ülkelere yönelik, üretimlerini daha ucuza gerçekleştiriyor.

ABD de bu sorunu yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. Ancak ABD başkanı Trump, bunu önlemek için ek vergi sistemi üzerinde çalışıyor. Bunun için ABD merkezli olan ancak deniz aşırı ülkelerde üretim faaliyetlerini sürdüren şirketlere ek vergi uygulanması planlanıyor. Böylelikle ABD merkezli üreticilerin kendi ülkelerinde üretim yapması hedefleniyor.

Bu durumun özellikle Apple gibi teknoloji devi şirketlerin faaliyetlerini etkileyebileceği belirtiliyor. Bu kararın ABD’nin Huawei için uyguladığı yasağı 1 yıl uzatma kararından sonra alınması da dikkat çekiyor.

ABD-Çin arasındaki teknoloji savaşı nedeniyle, ABD merkezli şirketler şimdiye dek 46 milyar dolarlık kayıp yaşamış durumda. Apple gibi dev şirketler ek vergi sistemiyle nasıl bir strateji izleyecek merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>