ABD şirketleri 5G için Huawei ile görüşecek

0

ABD şirketleri 5G

Yaklaşık bir yıldır devam eden Huawei ve ABD arasındaki gerginlikte önemli bir gelişme oldu. ABD şirketleri 5G çalışmaları için Huawei ile görüşebilecek.

ABD şirketleri 5G konusunu tartışacak

Ağ teknolojileri konusunda yeni bir dönemi başlatacak olan 5G, teknoloji şirketlerinin ve ülkelerin ana gündeminde yer alıyor. 5G konusunda şimdiye dek kıyasıya bir rekabet bulunuyor.

Hatta bu rekabet ortamı, ABD ile Huawei’nin arasının yumuşamasını bile sağlayabilir. ABD hükümeti ülkede bulunan yerel şirketlerin, 5G konusunda dünyada öncü çalışmalara imza atan Huawei ile görüşmeleri için yeni koşullar belirlemeye hazırlanıyor.

Ülkenin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak düzenleme kapsamında, yerel şirketler Huawei’den 5G iletişim standartları konusunda görüş alabilecekler. Böylelikle 5G standartı konsunuda ortak bir çalışma yürütülerek, herkes ve her bölge için geçerli olabilecek bir standart belirlenebilecek.

ABD’nin bu adımı ise ülkedeki şirketlerin yaptığı baskının artmasıyla geldi. Şirketler, 5G çalışmalarının daha hızlı ilerleyebilmesi için diğer teknoloji şirketleriyle görüş alışverişi yapmayı ve ortak bir standart üzerinde çalışmayı istiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>