ABD, Swarm’a izinsiz uydu fırlatma cezası yazdı

0

Önceleri Forusquare olarak tanıdığımız, ardından ismini Swarm olarak değiştiren lokasyon bazlı haritalandırma ve sosyal medya servisi, 2017’de ABD otoritelerinden izinsiz olarak fırlattığı uydular nedeniyle 900 bin dolar ceza aldı.

Mikro uydular uzay istasyonuna çarpabilir

Uzayda takip edilmesi çok zor olacağı için Swarm’ın fırlatmak istediği mikro uydulara karşı çıkan FCC, Swarm’ın buna rağmen uyduları fırlatması üzerine şirkete ceza kesti. Bu mikro uyduların, uzaydaki astronotlar ve büyük yapılar için, çarpma anında mermi gibi ölümcül etkisi olacağı için FCC mikro uyduların yaygınlaşmasını istemiyor.

Swarm’ın yeni uydu fırlatma taleplerini yeniden inceleyeceğini ve bu “soruna” beraber çözüm arayacaklarını duyuran FCC şimdilik Swarm’a önümüzdeki 3 yıl için uydu fırlatma lisansı verdiğini de duyurdu ancak Swarm bundan sonra kendi başına ve kontrolsüz olarak uydu fırlatmayacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>