ABD ulaşım sektörünü karbondan arındırma planlarını açıkladı

0

ABD ulaşım sektörü

Yurt içi ulaşım sektörü, iklim değişikliğini hızlandıran ve zararlı kirliliği azaltan emisyonları büyük ölçüde azaltmak için muazzam bir fırsat sunuyor.

ABD Enerji, Ulaştırma, Konut ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı ve Çevre Koruma Dairesi, tüm ABD ulaşım sisteminin karbondan nasıl arındırılacağına dair bir taslak yayınladı. Stratejinin, 2050 yılına kadar ulaşım sektöründen kaynaklanan tüm sera gazı emisyonlarını azaltması umuluyor.

ABD Enerji Bakanı Jennifer M. Granholm yaptığı açıklamada, “Yurt içi ulaşım sektörü, iklim değişikliğini hızlandıran ve zararlı kirliliği azaltan emisyonları büyük ölçüde azaltmak için muazzam bir fırsat sunuyor” dedi.

Plan, Biden-Harris yönetiminin iklim değişikliği konusundaki yaklaşımını güçlendiriyor. Krizi ele alması ve Başkan’ın “2035 yılına kadar yüzde 100 temiz bir elektrik şebekesi ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma” hedeflerini karşılaması umulmaktadır. Tüm seyahat modlarını (kara, hava, deniz) içeren ulaşım ağı, tüm yerel sera gazı emisyonlarının üçte birini oluşturmaktadır. ABD’de ulaşım maliyetleri, ülkemizdeki en büyük ikinci yıllık hanehalkı gideridir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>