ABD ve Çin’den siber savaş ateşkesi

0

China-US-Cyber-WarAmerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında süre gelen siber savaş en nihayetinde sona eriyor. ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, Beyaz Saray’daki bir basın açıklamasında müjdeyi verdi. Artık iki ülke arasında devletlerin önemli bilgileri ve büyük şirketlerin gizli verileri için sanal bir savaş olmayacak.

Anlaşmaya göre ticari sırlar konusunda veri hırsızlığı yapılmayacak ancak ulusal güvenlik bilgileri bu ateşkesin bir parçası olmayacak. Barack Obama durumla ilgili konuşurken bir de önemli noktaya dikkat çekti; tüm bunların sözler ile sınırlı kalmaması ve gerçeğe dönüşmesi gerektiğini hatırlattı.

Bu arada her iki ülkenin de hali hazırda ticari sırların siber hırsızlığa kurban gittiğini “kabul etmediğini” hatırlatalım.

Uzlaşmazlığın her iki taraf için de yanlış tercih olacağını belirten Xi Jinping, iki ülkenin de bu böyle girişimlere “bilinçli” destek vermediğine inandığını söylüyor. ABD’li yetkililer ve NSA ise Çin’in, ABD’deki pek çok büyük şirketten önemli ticari veriler ele geçirdiğini iddia ediyor.

Son olarak Çin ve ABD, karbon emisyonu ve sera gazı salınımı gibi başlıklarda da anlaşmaya vardı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>