Techinside Google News
Techinside Google News

ABD ve Çin’den siber savaş ateşkesi

ABD Başkanı Obama ve Çin Başkanı Xi Jinping, karşılıklı yaşanan siber savaşı durdurma kararı aldı.
- Advertisement -

China-US-Cyber-WarAmerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında süre gelen siber savaş en nihayetinde sona eriyor. ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, Beyaz Saray’daki bir basın açıklamasında müjdeyi verdi. Artık iki ülke arasında devletlerin önemli bilgileri ve büyük şirketlerin gizli verileri için sanal bir savaş olmayacak.

Anlaşmaya göre ticari sırlar konusunda veri hırsızlığı yapılmayacak ancak ulusal güvenlik bilgileri bu ateşkesin bir parçası olmayacak. Barack Obama durumla ilgili konuşurken bir de önemli noktaya dikkat çekti; tüm bunların sözler ile sınırlı kalmaması ve gerçeğe dönüşmesi gerektiğini hatırlattı.

Bu arada her iki ülkenin de hali hazırda ticari sırların siber hırsızlığa kurban gittiğini “kabul etmediğini” hatırlatalım.

Uzlaşmazlığın her iki taraf için de yanlış tercih olacağını belirten Xi Jinping, iki ülkenin de bu böyle girişimlere “bilinçli” destek vermediğine inandığını söylüyor. ABD’li yetkililer ve NSA ise Çin’in, ABD’deki pek çok büyük şirketten önemli ticari veriler ele geçirdiğini iddia ediyor.

Son olarak Çin ve ABD, karbon emisyonu ve sera gazı salınımı gibi başlıklarda da anlaşmaya vardı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir