ABD veri hırsızlığı ile gündemde

0

ABD veri hırsızlığı

Genellikle veri hırsızlığı denilince akla Çin ve Rusya gibi ülkeler gelmekteydi. Ancak bu kez ABD veri hırsızlığı ile gündeme geldi.

ABD veri hırsızlığı iddialarıyla gündeme geldi

Verinin günümüzün en değerli kaynağı haline gelmesi nedeniyle, veri hırsızlığı olayları da artış gösteriyor. Özellikle de Çin, Kuzey Kore ve Rusya bu konuda önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Ancak bu kez ABD’den veri hırsızlığı haberleri gelmeye başladı.

The Wall Street tarafından paylaşılan belgelerde, ABD Savunma Bakanlığı’yla ilişkileri olduğu belirtilen Anomaly Six LLC isimli girişimin veri hırsızlığı yaptığı belirtildi. Bu girişimin, uygulamalardan veriler toplandığı ve bakanlıkla bu verileri paylaştığı belirtildi.

Ayrıca belgelere göre Anomaly Six LLC, 500 geliştirici ile özel bir anlaşma imzaladı ve özel bir takip kodunu geliştiricilerin uygulamalarına yerleştirdi. Kullanıcılardan gizli bir şekilde eklenen bu kodun, kullanıcı verilerini topladığı ve Anomaly Six LLC’nin bu verileri bakanlığa sattığı belirtildi.

Aslında büyük bir tepki alması beklenen bu modelin, yasalara uygun olduğu da iddia ediliyor. Kullanıcı verilerinin anonim bir şekilde toplanması, Anomaly Six LLC’nin büyük bir ceza almasının önüne geçebilir. Anomaly Six LLC bu iddiaları yalanlayacak herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak hangi uygulamaların takip kodu içerdiği ise halen belirsizliğini koruyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>