ABD vize vermek için sosyal medya hesaplarını kontrol edecek

0

İşi ABD’ye düşenler için vize almak giderek güçleşiyor. Trump yönetiminin yeni hazırladığı vize yönetimi taslağına göre elçilikler vize başvurusunda bulunanlardan sosyal medya hesaplarının bilgisini isteyebilecek.

Sosyal medyada 5 yıl geriye yönelik araştırma yapacak olan vize kurulları, başvuran kişinin sosyal medyada ABD aleyhine paylaşımlarının olmaması veya ulusal güvenliğe risk oluşturacak bir profile sahip olmaması şartıyla vize verecek.

Başvuruların%0.5’i sosyal medyadan sorgulanacak

ABD yönetimi, bu yeni güvenlik sorgulamasının, vize başvurularının yüzde 0.5’ine uygulanmasını beklendiğini, elçiliklerin her vize başvurusu için sosyal medya sorgusu yapmak zorunda olmadığını da vurguladı. Yani, elçilikler gerekli gördüğü, şüphe duyduğu kişilerden sosyal medya hesaplarının bilgilerini isteyecek.

Sosyal medya sorgusuna cevap vermek gönüllülük esasına tabi olacak ancak elbette sosyal medya hesaplarına dair sorguyu kabul etmeyen kişilerin vize alması imkansızlaşacak. 

Özellikle siyasi konularda alevli sosyal medya tartışmalarına katılan gençlerin/öğrencilerin bu sorgulardan olumsuz etkileneceği ve öğrenim görmek için ABD’ye gitmek istediklerinde red cevabı alabileceklerinin de altı çiziliyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>