Techinside Google News
Techinside Google News

ABD, Vize Vermek İçin Sosyal Medyayı Kontrol Edecek

- Advertisement -

vize
San Bernardino’daki silahlı saldırılardan sonra ABD topraklarının güvenliğinden sorumlu Homeland Security kurumu, vize almak isteyen yabancıların sosyal medya hesaplarını da kontrol edilmesini sağlayacak bir plan üzerinde çalışmaya başladı.

Aslında vize başvuruları için ABD yılbaşından bu yana sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları kontrol ediyordu. Ancak Home Land Security’nin planına göre, bu sosyal medya kontrollerinin daha ciddi ve daha sıkı yapılması planlanıyor. San Bernardino’daki silahlı saldırıları düzenleyen saldırganın cihad nitelikli sosyal medya paylaşımlarının gözden kaçmış olması da daha sıkı ve düzenli bir kontrol mekanizmasına olan ihtiyacı doğruluyor.

Ancak, sosyal medya paylaşımlarının nasıl hızlı ve güvenilir şekilde kontrol edileceği, bunun vize başvurularına nasıl adapte edileceği henüz kesinleşmiş değil. ABD yetkililerinin, kullanıcıların dışarıya kapalı veya onlardan saklanmış paylaşımlara ulaşmak için sosyal medya servisleri ile nasıl işbirliği yapacağı da belli değil. Beklenen yöntemlerden biri, vize başvurusu yapan kullanıcının ABD yönetimine tüm sosyal medya hesaplarını incelemesi için izin vereceği, yönetimin de bu izini kullanarak sosyal medya şirketlerine başvurarak kullanıcının hesabına özel bir erişim isteyeceği yönünde. Elbette bu uygulamanın başlatacağı ağır tartışmalar da yakın zamanda dünyanın gündemine oturacak gibi görünüyor.

Aslında benzer bir uygulamayı İsrail de uzun zamandır sürüdüyordu. Hatta, Facebook’ta Kurtlar Vadisi sayfasını beğenenlerin İsrail’e alınmadığı, hava limanlarından geri döndürüldüğü olaylara daha önce şahit olmuştuk.  Problemin büyüğü de burada başlayacak gibi görünüyor çünkü Facebook’ta veya bazı başka sosyal ağlarda, kullanıcılar kendi istekleri dışında çok sayıda gruba veya sayfaya üye yapılabiliyor.

Bu durumda ABD’ye vize başvurusunda bulunmak üzere hazırlık yapan bir iş adamına, bir öğrenciye, bir turiste, kötü niyetli kişiler tarafından kötü sürprizlerin yapılması hiç zor değil. İş adamlarının rakipleri tarafından habersizce ve kontrolsüzce, cihad temalı bir Facebook grubuna üye yapılması söz konusu iş adamının ömrünün geri kalanında dünyanın pek çok ülkesine girememesi ve işlerini büyütecek girişimlerde bulunamaması için yeterli olacak. Dolaysıyla, ülkelerin vize için sosyal medya paylaşımlarını kontrole başlamalarından önce sosyal medya servislerinin de grup/sayfa üyeliklerine dair daha mantıklı kontrol mekanizmaları getirmeleri gerekiyor. Aksi halde, kabul edilmeyen vize başvuruları nedeniyle sosyal medya servislerine açılacak tazminat davalarının çok ağır sonuçları olacak gibi görünüyor.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir