Techinside Google News
Techinside Google News

ABD vizesi için sosyal medya şifresi

- Advertisement -

ABD’ye girmek isteyenler için yeni bir uygulama tartışılmaya başlandı. Trump’ın 7 ülkeden girişleri yasaklamasının şoku henüz atlatılamamışken bu kez dünyanın her yerinden ABD’yi ziyaret etmek için vize almak zorunda olan iş adamlarını şoke edecek bir uygulama gün sayıyor.

Buna göre, ABD vizesi almak isteyenlerin, sosyal medya hesaplarının şifrelerini de konsolosluklara teslim etmesi gerekecek. Böylece vize araştırması sırasında ziyaretçi adaylarının tüm özel hayatı detaylı inceleme altına alınacak.

Konsolosluk görevlileri özel mesajlarınızı okuyacak

ABD Homeland Security Departmanı (DHS) sekreteti John Kelly, ABD Kongresinde yaptığı bilgilendirmede, DHS’nin sosyal medya şifrelerini isteme uygulamasının detayları üzerinde çalıştığını doğruladı. Bu da dünyanın her yerindeki ABD elçiliklerinde ilgili uygulamanın hayata geçmesinin birkaç ay uzaklıkta olduğunu gösteriyor. Eğer ABD yönetimi, şifrelerin istenmesine dair ilgili basılı başvuru kağıtlarının hazırlanmasını ve dağıtılmasını beklemeden, uygulamayı efektif olarak devreye almak isterse önümüzdeki haftalardan itibaren vize başvurularında şifre istenebilir.

Kelly ayrıca ziyaretçilerin banka hesaplarındaki para akışını da kontrol etmeyi düşünüyor. Dolayısıyla ABD’yi ziyaret edecek turistlerin nereden para kazandığını, kimlerden para aldıklarını görmek, terörizm riski olan kişileri tespit etmek için kullanılacak. Bir diğer deyişle, artık ABD’ye girmek için vize almak, tüm hayatınızı ABD elçilerine anlatıp kendinizi ispat etmeniz gereken bir sınava dönüşüyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir