ABD Volkswagen’e o davayı açtı

0

volkswagen

Volkswagen’in dizel motorlarındaki emisyon ölçümlerini kandırmak için özel yazılım kullanması skandalı patlayalı çok oldu ancak ABD devleti, soruşturmasını ancak tamamlayarak Volkswagen’e davayı yeni açıyor.

13 milyar dolarlık ceza

ABD’li yatırımcıları ve devlet kurumlarını kandırmak ve ülkede çevre kirliliğine yol açmak suçlamasıyla hem Alman Volkswagen şirketini hem de eski CEO’sunu dava eden ABD, 13 milyar dolar tazminat istiyor. Ayrıca eski CEO’nun hapse girmesi de söz konusu.

ABD’nin soruşturmasına göre 2009 ve 2016 arasında, dünya çapında 8.5 milyon Volkswagen dizel aracı, sahtecilik yapan özel bir yazılımla satıldı ve şirketin CEO’su da bu skandalın bizzat planlayıcılarından biriydi.

Ayrıca bu sahtecilik yazılımını geliştirip otomobillere adapte eden mühendisler de suçlamalardan ve davalardan nasibini alacaklar zira ABD onların da peşinde.

Volkswagen’in ise ABD’de hasar gören imajının 13 milyar dolarlık cezadan çok daha ağır olması bekleniyor. ABD tüketicisinin bir daha Volkswagen’e güvenmesinin çok zor olacağı düşünülüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>