Techinside Google News
Techinside Google News

ABD ordusu tetiği çekiyor, yapay zeka savaşa dahil oluyor!

ABD Savunma Bakanlığı, bu yıl Irak ve Suriye'deki hedeflere yönelik 85'ten fazla hava saldırısında hedefleri belirlemek için yapay zeka kullandı.

Pentagon, dronlar tarafından çekilen görüntüler için nesne tanıma yazılımı geliştirebilecek tedarikçiler arayan Project Maven’i başlattığı en az 2017 yılından bu yana bu tür şeyleri yapıyor. Google, kendi çalışanlarının yapay zeka çalışmalarının savaş amacıyla kullanılmasına karşı isyan etmesi üzerine projeden çekildi ancak diğer teknoloji firmaları yardım etmekten mutluluk duydu.

2017 yılında Deniz Piyade Albay Drew Cukor, Pentagon’un istihbarat toplamak için yazılımı “takvim yılı sonuna kadar” hükümet platformlarına entegre etmeyi umduğunu söyledi.

- Advertisement -

Şimdi Orta Doğu, Orta Asya ve Güney Asya’nın bazı bölgelerinde faaliyet gösteren ABD Merkez Komutanlığı, 2 Şubat’ta Irak ve Suriye’deki yedi noktaya 85’in üzerinde hava saldırısının gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için yapay zeka algoritmaları kullandı.

ABD Merkez Komutanlığı CTO’su Schuyler Moore, Hamas’ın geçen yıl İsrail’e yaptığı sürpriz saldırının ardından ordunun Project Maven’in bilgisayarlı görüş sistemlerini gerçek kampanyalarda kullanmaya başladığını söyledi.

Yapay zeka sohbet robotları birbirleriyle savaşıyor!

Moore, Bloomberg’e “7 Ekim’de her şey değişti.” dedi. “Hemen yüksek vitese geçtik ve daha önce olduğundan çok daha yüksek bir operasyonel tempoya geçtik.

Nesne tanıma algoritmaları potansiyel hedefleri tanımlamak için kullanılır. İnsanlar daha sonra silah sistemlerini çalıştırırlar. ABD’nin yazılımı düşman roketlerini, füzelerini, insansız hava araçlarını ve milis tesislerini tanımlamak için kullandığı bildiriliyor.

Moore, “Son 60 ila 90 gün içinde kesinlikle daha fazla hedefleme fırsatımız oldu.” dedi. ABD Merkez Komutanlığı ayrıca operasyonlarda kullanılacak en iyi silahları önerip sunamayacağını ve saldırı planları oluşturup oluşturamayacağını görmek için bir yapay zeka öneri motoru çalıştırmayı da denedi. Ancak teknoloji sıklıkla yetersiz kalıyordu.

Sadece çalışan, bir sonuca varan ve ardından bir sonraki adıma geçen bir algoritma asla yoktur.”. “Yapay zekayı içeren her adımın sonunda bir insan kontrol ediyor.

ABD’nin daha yetenekli rakiplerinin gerisinde kalma korkusuyla; Savunma Bakanlığı, AI savaş yeteneklerini entegre etme ve test etme çabalarını artırıyor. Ajansın baş dijital ve yapay zeka yetkilisi Craig Martell, geçen hafta Advantage DoD 2024 Savunma Veri ve Yapay Zeka Sempozyumu’nda büyük dil modellerinin savaş kararlarını yönlendirmesini öngördü.

Martell, “ABD Savunma Bakanlığı, sorumlu bir şekilde üretken yapay zeka modellerinin benimsenmesini ve kötü yönetilen eğitim verisi gibi sorunlardan kaynaklanabilecek ulusal güvenlik risklerini belirlemek için uygun koruyucu önlemleri tanımlamak için bir zorunluluğa sahiptir.” dedi.

Ayrıca, rakiplerimizin bu teknolojiyi ne ölçüde kullanacağını ve yapay zeka temelli çözümlerimizi nasıl bozmayı amaçlayacaklarını da göz önünde bulundurmalıyız.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir