ABD yapay zekalı savaş drone’ları üzerinde çalışıyor

0

Bilim insanlarının ve aydınların en korktuğu senaryo gerçek mi oluyor?

Cephede silahlı yapay zeka kullanmak üzere yapılan araştırmalar hız kazanıyor. ABD, Skyborg ismini verdiği, silahlı ve yapay zekalı drone çalışmalarının üzerine yoğunlaştığını açıkladı.

Gökyüzünde yapay zekalı silah

Hava kuvvetleri, Skyborg projesinde henüz çok erken aşamada olduklarını ancak projeye önemli bir bütçe ayıracaklarını belirtiyor.

Skyborg olarak isimlendirilen projede yapay zeka “şimdilik” tetiğe basmayacak ancak bu drone’ların havada çarpışmamak, yeryüzü şekillerini takip etmek, düşmeden manevra yapabilmek ve kendi başına inip kalkabilmek için “pilotsuz uçak” teknolojileri geliştiriliyor. Böylece drone’u uzaktan yönetecek operatörler sadece hedef belirleme ve tetiğe basma işlemlerine odaklanabilecekler.

Ancak bu çalışmanın, sadece “pilotsuz uçak” aşamasında kalmayacağı, ileri aşamalarda yapay zekanın kendi başına hedef seçip ateş etme kararı vermesi için de çalışmaların yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!