Techinside Google News
Techinside Google News

ABD yarı iletken Ar-Ge’sine milyarlarca dolar ayırıyor

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, yarı iletken üretiminde Ar-Ge'ye 5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

ABD Hükümeti tarafından yapılan açıklamada yeni kurulması planlanan Ulusal Yarı İletken Teknoloji Merkezi’nin (NSTC) en son yarı iletken teknolojilerinin tasarım, prototipleme ve pilot uygulamalarını kapsayacağı belirtildi. Kamu-özel sektör konsorsiyumu, yarı iletken işgücünün geliştirilmesi ve sürdürülmesinin yanı sıra temel yeteneklere erişim sağlayarak ortak tesisler ve ortak uzmanlık kullanacak. ABD Ticaret Bakanlığı (DoC) NSTC’nin ayrıca “daha canlı bir ulusal ekosistem yaratmak için yarı iletken sektöründe Ar-Ge’ye katılımın önündeki engelleri azaltacağını” açıkladı.

Yarı iletkenlerle ilgili en son yatırımın finansmanı, ABD’nin daha önce açıkladığı 52 milyar dolarlık CHIPS ve Bilim Yasası fonu sayesinde sağlandı. ABD hem Çin’e karşı daha iyi rekabet edebilmek ve küresel yarı iletken kıtlığını gidermek amacıyla  hem de stratejik önem atfettiği yerli yarı iletken endüstrisini güçlendirmek için girişimlerine hız verme kararı almıştı.

- Advertisement -

NSTC’ye ek olarak açıklanan mevzuat, üretim, çip ölçümleme ve ulusal bir üretim enstitüsünü kapsayan programları ilerletmek için toplam 11 milyar dolar finansman sağlıyor. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, “hedeflenen endüstri teşviklerini tamamlayan Ar-Ge’ye yapılan stratejik yatırımlarla, CHIPS for America’nın yarı iletken üretimini yalnızca ABD’ye geri getirmekle kalmayacağını, aynı zamanda ABD torpaklarında kalıcı olmasını sağlayacağını” belirtti.

ABD yönetimi ayrıca çip endüstrisinin ihtiyaç duyduğu iş gücünü karşılayabilmek adına da bazı sübvansiyon ve teşvik programları planlıyor. Yapılan açıklamada “ABD yönetimi NSTC’nin işgücü çabalarına en az yüz milyonlarca dolar yatırım yapmayı planlamaktadır; buna birden fazla bölgede faaliyet gösterecek bir İşgücü Mükemmeliyet Merkezi kurulması da dahildir. Bu çalışma, Biden-Harris İdaresi’nin İşgücü Merkezleri ve Gelişmiş Üretim Sprint’i aracılığıyla yapılan çalışmalar da dahil olmak üzere, Başkan’ın Amerika’ya Yatırım Gündemi tarafından oluşturulan geleceğin kritik sektörlerinde Amerikalıları iyi ücretli, yüksek kaliteli işlere bağlamak için adil eğitim yolları oluşturma çabalarına dayanacaktır” ibaresi yer alıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın ayrıca önümüzdeki aylarda yine çip üretimini finanse etmek için birkaç büyük ödül programı duyurmayı planladığı da bildiriliyor. ABD yönetimi bu tip programlarla bir yandan ülkede teknoloji yatırımlarını desteklerken bir yanda da ABD’nin Çin teknolojisine yaptığı yatırımları sınırlayarak yatırımların ülkede kalmasını sağlamaya çalışıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir