ABD yarı iletken sektörü için finansman çağrısında bulundu

0

ABD yarı iletken

ABD yarı iletken sektöründe yaşanan tedarik problemini aşmaya çalışıyor. Bunun için Biden, yeni finansman çağrısında bulundu.

ABD yarı iletken sektöründe güçlenmek istiyor

Beyaz Saray, Kongre’ye sunduğu ilk bütçe teklifinde, devam eden yarı iletken kıtlığıyla mücadele için yeni finansman çağrısında bulundu.

Beyaz Saray’ın bütçe talebi, biri yerli yarı iletken üretimini hedefleyen iki yeni üretim programını finanse etmek için 150 milyon doları kapsıyor. Mart ayında açıklanan 2 trilyon dolarlık kapsamlı altyapı paketi ise sektöre 50 milyar doların üzerinde yatırımla yerel çip üretim kapasitesi için yeni fonlar oluşturmayı kapsıyordu.

Şubat ayında ise Biden, yarı iletken tedarik zincirinde hükümetin incelemelerini talep etmiş ve bu incelemelerin Haziran ayında sona ermesi planlanmıştı.

Şu anda küresel ölçekte yarı iletken kıtlığı yaşanıyor diyebiliriz. Daha gazla kişinin dizüstü bilgisayarlara ve diğer tüketici elektroniği ürünlere ihtiyaç duyması, üretim talebini de doğrudan artırdı. Alphabet, AT&T, Ford, General Motors, Intel ve Samsung gibi şirketlerle tedarik zincirinde yeni yollar aranıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>