ABD yönetimi Libra’ya karşı temkinli

0

Facebook, sosyal medya platformunda alışveriş işlemlerinde kullanmak üzere kendi kripto para birimini uzun süredir geliştiriyordu. Zuckerberg dün yaptığı duyuruya Libra adını verdiği yeni kripto parayı resmen duyurdu.

Milyarlarca insan kullanmaya başlarsa

Bazı dev finansal organizasyonlarla da işbirliği yapan Libra içinse ABD yönetimi şimdilik endişeli. 

Senato’nun finansal kararları inceleyen alt komitesi, Facebook’un Libra projesini şimdilik dondurmasını ve komitenin bu para birimini incelemesini istiyor.

Libra’nın ABD ekonomisine etkilerini araştırmak isteyen komite Libra’yı detaylıca inceleyip tavsiyelerde bulunana kadar Zuckerberg’ten dijital para birimi çalışmalarını dondurmasını isteyecek.

Bu arada Fransa’da bu para birimine karşı tepkisini koydu ve Fransa’da Facebook’un Libra’yı kullanıma sokmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Libra hakkındaki en büyük endişse, bu kripto para biriminin Facebook’un milyarlarca kişiye ulaşan alt yapısı nedeniyle yoğun olarak kullanılması halinde, dünya para birimlerinin değer kaybetmesi ve insanların satın alma güçlerinin ciddi boyutta düşmesi gibi tehlikeler yaratması. Bu da Facebook’un dünyada hiçbir ülkenin karşı koyamayacağı devasa bir ekonomik güç haline dönüşmesi ama ülke ekonomilerinin güç kaybederek o ekonomilerde iş yapan insanların satın alma gücünü kaybetmesi anlamına gelecek.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>