ABD’de 11 rotaya Hyperloop kurulacak

1

Elon Musk’ın yeni nesil ulaşım sistemi Hyperloop’da gelişmeler çok hızlı yaşanıyor. Hyperloop’u geliştiren şirket Hyperloop One, ABD’de 11 farklı rotaya Hyperloop tünelleri kurmak üzere fizibilite çalışmaları yaptıklarını duyurdu. Bu rotalar şirketin ticari hedefleri doğrultusunda belirlenecek ancak şirket şimdilik hangi rotaları değerlendirdikleri konusunda bilgi vermiyor. Şirket ayrıca, devletin istediği iki farklı rotayı da kurmak durumunda olacak.

Hyperloop ile ayrıca Arap ülkeleri de ilgileniyor. Çöllerle kaplı Arap yarım adasında, seyahati kolaylaştırmak için şehirleri birbirine Hyperloop ile bağlamayı planlayan Arap ülkeleri, böylece bölgede turizmin daha hızlı gelişeceğini düşünüyor.

İçinde vakum oluşturulan bir tüp boyunca hareket eden yolcu kabinlerinden oluşan Hyperloop öyle büyük bir hıza ulaşıyor ki, uçaktan daha hızlı hareket edebilen bu vakumlu tüpler sayesinde aralarında yüzlerce kilometre mesafe bulunan iki şehir arasındaki mesafeyi yarım saat veya daha altında bir süre ile kat etmek mümkün oluyor. Bu gelişme ise insanların yaşadıkları şehirle çalıştıkları şehirlerin farklı olması gibi yeni bir sonuç doğuracak. 

Hyperloop One, ilk insanlı testlerine Haziran ayının sonunda başlayacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>