Techinside Google News
Techinside Google News

ABD’de 5G testleri başlıyor

4G'ye henüz yeni alışan ABD'de operatörler 5G teknolojilerini test etmeye başlıyorlar.
- Advertisement -

470461440Ülkemizde 4G ihalesi geciktiği için hala 3G iletişim teknolojilerini kullanıyoruz ancak ABD de aslında 4G’yi daha yeni yeni kullanmaya başlıyor. Servisler bir süredir hizmete açıktı ancak 4G’nin yaygın kullanıma girmesi henüz yeni.

Ancak ABD’deki GSM operatörleri, müşterileri 4G’ye daha yeni alışmışken artık 5G testelerine başlıyorlar. VeriZone,  2016 yılında 5G testlerinin başlayacağını ve 2017’de deneme amaçlı bazı servislerin genel kullanıma açılabileceğini açıkladı.

Verizone’un testte kullanacağı 5G teknolojisi, 4G’den 50 kat daha hızlı olacak ve mobil internet bağlantıları artık karasal geniş bant bağlantıların hızına erişmiş olacak.

Öte yandan aslında henüz finalize edilmiş, dünya çapında standart olarak kabul edilmiş bir 5G teknolojisi henüz bulunmuyor. Dolayısıyla, ABD’deki testte kullanılan teknolojiyi çalıştırabilen bir telefonun, Avrupa’daki testlere de uyumlu olmasının garantisi yok. Üreticilerin de hangi 5G teknolojilerini cihazlarına yerleştireceklerini tespit edebilmeleri için dünya çapında kabul gören standartların belirlenmesi gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir