ABD’de bilet şirketlerine karaborsa cezası geldi

0

ABD’de Ticaret Bakanlığı, üç önemli online bilet satışı sitesine, karaborsacılık yaptıkları gerekçesiyle para cezası yağdırdı.

Karaborsa bilet satan online şirketler

FTC’nin soruşturmasına göre, üç büyük bilet satış sitesi üç senedir bot kullanarak konser, tiyatro ve spor karşılaşması gibi önemli etkinliklerde, 150 bin bileti daha bilet satışı başlar başlamaz satın aldılar ve ardından bilet kalmadığı için fiyatları artan biletleri karaborsa uygulamasıyla, kendi belirledikleri fahiş fiyatlardan sattılar.

Üç şirketin bu operasyondan toplam 26 milyon dolar haksız kazanç elde ettikleri anlaşıldı. FTC üç şirkete toplam 36 milyon dolar ceza kesti. Ancak pandemi şartları nedeniyle 1 yıldır zararda olan ve gelir elde edemeyen şirketlerin yöneticileri, “yandık bittik mahvolduk, batacağız, ödeyemeyiz,” şikayetleriyle FTC’nin kapısında yatınca, cezaları bu seferlik onda birine düşürüldü.

Şimdilik 3.6 milyon dolar ceza ile kurtulan şirketlere, aynı yasa dışı uygulamayı tekrar yapmaları hakkında çok daha ağır cezaların verileceği de hatırlatıldı.

Öte yandan, geçmiş üç yılda bu şirketlerden bilet alırken karaborsa fiyatlar nedeniyle dolandırılan bilet sahiplerinin bir araya gelip birleşerek tazminat davası açması halinde, şirketlerin çok ağır tazminatlarla karşılaşması da mümkün görünüyor. 26 milyon dolarlık kazanca karşılık onlarca milyon dolarlık tazminat kararı çıkması halinde şirketlerin iflas edebileceği vurgulanıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>