ABD’de elektrik otoyolu dönemi başlıyor

0

ABD Ulaştırma Bakanlığı, ülkedeki 48 otoyol koridorunu, elektrikli araçların ulaşımına uygun şekilde elektrik şarj istasyonları ile donatma kararı aldı.

Bu yeni kararla birlike ABD’de yaklaşık 40 bin kilometre otoyolda, elektrikli araçlar şarj tükenmesi tehlikesi yaşamadan rahatça hareket edebilecekler.

Tesla dışındaki otomobiller üvey evlat mı?

ABD’de şu anda Tesla’nın otoyollara yerleştirdiği Supercharger istasyonları bulunuyor ancak bunlar sadece Tesla sahiplerine hizmet veriyor.

Rakip markaların elektrikli otomobilleri içinse şehirler arası uzun yolculuklara çıkmak çok riskli görülüyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın bu yeni hamlesiyle, söz konusu 48 otoyol koridorunda her 50 kilometrede bir elektrik şarj istasyonu bulunacak. Ayrıca otoyollara, sonraki şarj istasyonunun nerede olduğuna dair trafik uyarı levhaları da yerleştirilecek.

Bu gelişmeyle birlikte ABD yollarına resmen elektrik istasyonları kuran ilk ülke olurken artık elektrikli otomobillerin trafikte önemli bir sayıya ulaştığı da anlaşılmış oluyor.

Türkiye’de de Ulaştırma Bakanlığı’nın elektrikli otomobil kullanımını teşvik etmek için benzer alt yapı hazırlık planları bulunuyor ancak ülkede henüz yeterince elektrikli araç da bulunmadığından, planların hayata geçmesinin zaman alacağı da tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>