ABD’de hastane odalarına Alexa yerleştirilecek

0

Akıllı hoparlör hastanelerin de hizmetinde

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles şehrinde bir hastaneye Amazon Alexa akıllı hoparlör yerleştirilecek. Los Angeles’taki Cedars-Sinai isimli hastanede 100 hastanın odasına yerleştirilecek Alexa’lar ile hastalar hemşireleri çağırabilecek. Ayrıca TV’leri kumanda etmek de mümkün olacak.

Aiva nasıl çalışıyor?

Cedars-Sinai bu projeyi Aiva adını verdiği bir platform üzerinde yürütüyor. Hastanenin verdiği bilgiye göre, bu proje Alexa ile çalışan dünyanın ilk hasta merkezli sesli asistan platformu olacak. Aiva şu şekilde çalışıyor: Hasta, örneğin, “Alexa, hemşireye tuvalet gitmek istediğimi söyler misin?” Aiva platformu bu Alexa üzerinden müsait durumdaki hemşire veya doktorun telefonuna mesaj gönderiyor. Hastalar ayrıca Alexa ile oda içi eğlence seçeneğini de kullanabilir. Yani, hastalar sesli asistan ile TV’nin sesini açma-kapama, kanal değiştirme, müzik çalma,sesli kitap okuma ve hava durumunu kontrol etme gibi özelliklerinden de faydalanabiliyor.

Doktor ve hemşirelere özgürlük

Projeye ilişkin görüşlerini paylaşan Cedars-Sinai Medikal Direktörü Peachy Hain, “Alexa hastaların hastane deneyimini genişletiyor. Bu cihaz ayrıca hastalara doktor veya hemşirelerini hemen bulma fırsatı sağladığı gibi onlara özgürlük de sunuyor” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>