ABD’de robotla tedavi başladı!

0

robotla tedavi

Artan Corono virüsü tehlikesinin ardından, ABD’de robotla tedavi başladı. Hastane personellerinin, virüs bulaştığı söylenen kişilerden uzak kalması için çalışılıyor.

Hastanede robotla tedavi için çalışılıyor

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Coronavirisü, sağlık personelleri için de büyük bir tehlike oluşturuyor. Personellerin, bu hastalardan virüs kapmaması için çeşitli önlemler alınıyor.

ABD’de Coronavirisü şüphesiyle karantinaya alınan bir hasta için ise yenilikçi önlemler alınmaya başlandı. Asistan robot kullanıaln bu yöntemle, robot hastanın yanına gönderiliyor ve robot üzerindeki ekranla hastayla sağlık personellerinin iletişim kurması sağlanıyor. Bu sayede personellerin, hastadan virüs kapmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu robot, elbette kesin bir tedavi yönteminin uygulanmasını sağlamıyor. Ancak çalışanların en azından ilk etapta virüsten korunmasını sağlıyor.

Hastane yetkilisi Dr. George Diaz, hastayla temas etmeden onunla iletişim kurabildiklerini söylüyor. Şimdi ise bu kişinin temas ettiği 43 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor.

Bu robot daha önce MERS ve Ebola gibi bulaşıcı hastalıkların tedavisi için de test edilmişti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>