ABD’de “sürücüsüz” otonom sürüş testleri başlıyor

0

Otonom sürüş teknolojisinde tarihi bir noktaya gelindi. Bugüne dek dünyanın pek çok ülkesinde otonom sürüş testlerine izin veriliyordu ve dünya yollarında binlerce otonom araç test ediliyordu anca bu otomobillerin hiçbiri sürücü koltuğunda bir mühendis veya test görevlisi olmadan yollara çıkamıyordu.

Washington Valisi ise otonom sürüş teknolojisinin artık kendini ispatladığını dile getirerek, test araçlarının içinde sürücü olmaksızın, kendi kendine trafikte seyretmesine izin veren kararnameyi imzaladı. Böylece artık otonom sürüş teknolojisi geliştiren şirketler, içinde hiçbir görevlinin bulunmadığı boş otonom araçlarını trafiğe salarak diledikleri kadar test yapabilecekler. 

Yeni testlerin başlaması için gereken hazırlıkların yapılmasının iki aya kadar tamamlanacağı ve içinde insan olmayan ilk otomobilin iki aya kadar Washington yollarında görüleceği tahmin ediliyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>