ABD’deki kamyon saldırısını gerçekleştiren terörist Uber şoförü çıktı

0

New York’ta 31 Ekim günü bisiklet yoluna girip halkın üzerine kamyon sürerek ve ateş ederek 7 kişinin ölümüne neden olan saldırganın Uber şoförü olduğu anlaşıldı.

Şirket basına yaptığı açıklamada, polis tarafından tutuklanan 29 yaşındaki Sayfullo Saipov isimli saldırganın araç paylaşım servisinin şoförü olarak çalıştığını teyit etti.

Güvenlik soruşturması zayıf mı kaldı?

Şoförlerinden birinin terörist saldırı gerçekleştirmeye karar vermesi elbette Uber’in sorumluluğu altında değil. Ancak şirketin şoförlerini seçerken yeterince sağlıklı güvenlik araştırması yapmadığına dair tartışmaların yeniden alevlenmesi bekleniyor. Bu tartışmanın da araç paylaşım şirketinin hisselerine olumsuz etki etmesi olasılığı çok yüksek.

2010 yılında Özbekistan’dan ABD’ye göç eden Saipov’un şoför olarak sadece 6 ay çalıştığını ancak sonrasında işine son verildiğinin de altı çiziliyor. Şirket ayırca, güvenlik güçleriyle organize olduklarını ve Saipov hakkında ellerindeki tüm belgeleri polise devrettiklerini de vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>