AB’de elektrikli araç satışları yükselişte

0

AB elektrikli araç satışları

AB’de elektrikli araç satışları yükselişine devam ediyor. Satılan her beş araçtan biri elektrikli araç oldu.

AB’de elektrikli araç satışları yükselişini sürdürüyor

Avrupa’nın önde gelen otomobil, kamyon, kamyonet ve otobüs üreticilerini temsil eden Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği ACEA, yeni verilerine paylaştı. Yayınlanan satış verilerine göre, Avrupa Birliği’nde üçüncü çeyrekte satılan yaklaşık beş araçtan biri elektrikli model oldu.

Avrupa Birliği genelinde akülü elektrikli ve plug-in hibrit model satışlarının tüm satışların yüzde 19’unun biraz altında olduğu belirtildi. Bataryalı elektrikli araç satışları yaklaşık yüzde 57 artışla 212.000 adedin üzerine çıkarken, plug-in hibrit modeller yaklaşık yüzde 43 artarak 197.000 adedin üzerine çıktı. Bu, satışların düşük bir tabandan neredeyse üç katına çıktığı 2020’den daha yavaş bir büyüme hızı anlamına geliyor.

Ancak, benzinli otomobil satışlarında yüzde 35’lik bir düşüş ve çeyrek boyunca dizel otomobiller için yüzde 50’den fazla düşüş yaşandı. On yıldan kısa bir süre önce, dizel otomobiller AB’de satışların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyordu. Ancak üçüncü çeyrekte satılan tüm otomobillerin yüzde 18’inden azını oluşturdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>