ABD’nin dörtte biri otonom araç kullanacak

0

Otonom araçlar gümbür gümbür geliyor ve bu teknolojinin önüne geçmek artık kolay değil. ABD’de sadece test amacıyla binlerce otonom araç şehir trafiğinde her gün yol alırken, Tesla gibi bu konuda ileri aşamada çalışmaları olan şirketler hükumete baskı yaparak otonom araçları yakın tarihte resmen satışa sunmak için hazırlık yapıyor.

Öte yandan ABD’da yapılan bir araştırma, halkın otonom araçlar edinmeye çok hevesli olduğunu ortaya koydu.  Boston Consulting Group’un yaptığı araştırmaya göre 2030 yılına geldiğimizde ABD’de otomobillerin yol aldığı her milin dörtte biri otonom şekilde gerçekleşecek. 

Otomobil satın almak sona eriyor

Otomobil sahibi olmanın maliyeti de düşünüldüğünde, araştırmaya katılanların %60’ı otonom taksilerin dereye girmesiyle otomobil satın almak yerine, içinde şoför olmayan otonom araçları taksi gibi kullanarak kiralamayı tercih edeceklerini ifade ediyorlar. Bu da araç paylaşım uygulamalarının şehir içi ulaşımın vazgeçilmez parçasına dönüşeceğini gösteriyor. Otonom araçları satın alanların ise, aracı kullanmadıkları anlarda, başka yolcularu taşıması için kiralaması olasılığını ortaya çıkarıyor. Yani, otonom araçlar kendi ücretini çalışarak ödeyecek otomobiller olacak ve sahiplerine neredeyse “bedavaya” gelecek.

Ancak 2030’un çok ileri bir tarih olması ve bu süreçte otomobil üreticilerinin farklı stratejileri hayata geçirme ihtimalinin bulunması, araştırmada öngörülemeyen sonuçların ortaya çıkmasını da güçlendiriyor.