Techinside Google News
Techinside Google News

ABD’nin İlk Dikey Tarım GES’i Vermont’ta Kurulacak

iSun, Alman agrivoltaik (tarım güneş enerjisi) şirketi Next2Sun ile ABD'nin ilk dikey agrivoltaik sistemini kuracak.

ABD’nin önde gelen güneş enerjisi geliştiricisi iSun, Alman agrivoltaik şirketi Next2Sun ile güçlerini birleştirerek ülkede benzersiz bir projeye imza atıyor. İki şirket, ABD’nin ilk dikey tarım güneş enerjisi sistemini kurmak üzere iş birliği yapıyor. Next2Sun’un patentli dikey montaj sistemi, çift yüzeyli güneş panellerini kullanarak tarım arazilerini koruyarak enerji üretme potansiyelini artırıyor.

Sistem, özellikle yoğun olmayan saatlerde enerji üretme yeteneği ve tarım arazilerinde aşırı inşaatı engelleme özelliği ile tarıma dayalı kurulumlar için oldukça uygun bir çözüm sunuyor. Almanya’da başarılı bir şekilde uygulanan bu sistem, 2024’ün başında Vermont’ta gerçekleşecek olan ABD’nin ilk dikey agrivoltaik sistemi projesinde hayata geçirilecek.

- Advertisement -
Dikey Tarım

3,7 dönümlük bir alana kurulacak olan sistemde, 9 metre aralıklı yerleştirilen 69 sıra dikey panel bulunacak. Güneş panellerinin aralarına yerleştirilecek kök sebzeler, özellikle havuç, pancar ve safra bitkisi gibi ürünler, tarım ve enerji üretiminin sürdürülebilir bir birleşimini sağlayacak.

iSun CEO’su Jeffrey Peck, “Modüllerin dikey montajı ve kurulumun çiftçinin ihtiyaçlarına uyarlanabilirliği sayesinde değerli arazi neredeyse tamamen tarım için korunuyor.” açıklamasını yaparak, projenin çiftçilere ve enerji sektörüne çift kazanç sağlayacağını vurguluyor.

Ancak, şirketler sistemin üreteceği güç miktarı, temiz enerjiden kimlerin yararlanacağı ve projenin müşterisi konusunda şu an için detaylı bilgi paylaşmıyor. Projede yer alacak olan bitkilerin hasat edilip edilmeyeceği veya bu bitkilerin ürünlerinin piyasaya sunulup sunulmayacağı da henüz belirsizliğini koruyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir