ABD’ye girişte telefon cihazları kontrol edilebilecek

0

ABD’ye vize alabilmek giderek insanlık dışı bir uygulamaya dönüşme eğilimi gösteriyor. Bilimkurgu filmlerinde, sadece elitlerin yaşamasına izin verilen ütopik uzay istasyonları veya uzak gezegenleri ziyaret etmek isteyen diğer insanlara uygulanan zorlayıcı izin şartları, artık ABD’yi ziyaret etmek için de geçerli olmaya başladı.

Trump’ın bazı müslüman ülkelerden gelen yolcuların, vizeleri olmasına rağmen ABD’ye girişlerinin engellenmesi konusundaki uygulaması mahkemeden dönmüş olsa bile ABD yönetimi şimdi vize uygulamasında insanları daha da sıkıştırmanın yollarını arıyor.

Uygulamaya girmesi beklenen yeni şarta göre, ABD vizesi almak isteyenlerden, telefonlarını sınır kapısında görevlilere teslim etmeleri de istenebilecek. Telefonla birlikte telefonun şifresi ve içinde bulunan tüm uygulamaların hesap isimleri ve şifreleri de bu teslimatta alınacak. Sınırdan girişe izin verecek olan polisin, karar vermek için telefonu incelemesi yetkisi bulunacak.

Eğer uygulama yürürlüğe girerse, İngiltere, Fransa, Almanya gibi büyük ülkelerinin dışında kalan diğer ülkelerden gelen herkes için bu telefon kontrolünün uygulanabilmesi isteniyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>