Açık kaynak projelerine saldırılar yüzde 100 arttı

0

Açık kaynak projelerine saldırılar

UnifiedPatents , Defending Open Source: An 2022 Litigation Update raporu, açık kaynak projelerine yönelik patent trol saldırılarının 2021’e göre yüzde 100 artış yolunda olduğunu gösteriyor.

Yılın ortasında, 6 Haziran itibariyle, trollerin açık kaynak projelerine yönelik patent saldırıları şimdiden 2021 toplamına eşit oldu. Bu saldırılardan en iyi 10 saldırgan, en iyi bilinen trollerden bazılarını içeriyor. Trol, dava açmadan önce niyetini kanıtlamak veya davalıya herhangi bir bildirimde bulunmak zorunda değildir. Bu tür davaları açmanın maliyeti düşüktür ve kârlar yüksektir.

Dünyanın en büyük saldırgan olmayan patent konsorsiyumu olan Open Invention Network’ün (OIN) CEO’su Keith Bergelt,  “En sofistike ve zorlayıcı küresel bankacılık ve fintech şirketleri, esasen, açık kaynaklı yazılım kullanan teknoloji şirketleri haline geldi. Ayrıca, patent trollerinin “finansal hizmet şirketlerinin tarihsel olarak aktif patent başvurusunda bulunmadıkları gerçeğiyle birlikte, bu nedenle onları hedef alıyor gibi göründüğünü” söyledi.

Bgün açık kaynaklı ürünlere karşı ileri sürülen tüm patent davalarının yüzde 71’i troller tarafından getiriliyor. Savaşmaya gücü yetmeyen küçük şirketlere yönelmek yerine, bugün en çok hedeflenen şirketler Google, Samsung ve Apple gibi tanınmış teknoloji şirketlerini kapsıyor. Doğru, kaybetme veya ödeme almama riski büyüktür, ancak ödüller çok büyük olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>