Açık veri nedir, ne değildir?

0

Open Data, Türkçe çevirisiyle “Açık Veri”. Günümüz dünyasının şeffaflığına katkı sağlayan simgelerden biri olan açık veri için Gazeteciler Cemiyeti, Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği tarafından İngiltere Büyükelçiliği’nin desteğiyle özel bir sözlük hazırlandı.

Açık Veri ve beraberinde gelişen terminolojilerin daha iyi anlaşılması için hazırlanan bir sözlük olan “Açık Veri Sözlüğü”, Open Data Handbook kitabındaki bilgilerin Gazeteciler Cemiyeti ile Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği ekipleri tarafından Türkçeleştirilmesiyle hazırlanmış.

Ankara Açık Veri Hareketi projesi kapsamında yürütülen çalışmalarla hayat bulan sözlükte açık veriyi tanımlayan ve veri gazeteciliği yapmak isteyenlerin bilmesi gereken 75 adet kavram bulunuyor.

Her bir kavramı klasik sözlüklerin aksine yaklaşık birer paragraflık açıklamalarla veren sözlükte, bazı terimler için hayata geçmiş  uygulamalara da yer veriliyor. Sözlük, aynı zamanda aplikasyon/uygulama, bant genişliği, torrent, bulut gibi gibi teknolojinin diğer alanlarını da kapsayan ya da telif hakkı, atıfta bulunma gibi kişisel verilerin önemine vurgu yapan açıklamaları da barındırıyor.

Toplam 81 sayfalık “Açık Veri Sözlüğü” internet üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Sözlükteki ifadelerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz…

Acik-Veri-Sozlugu-40Acik-Veri-Sozlugu-78

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>